Zupa z suszonych borowików z ziemniakami

Grzyby suszone są popularnym składnikiem wielu potraw zwłaszcza tych przygotowywanych w sezonie zimowym.
Dziś w tym czasie świątecznym pokusiłam się o przygotowanie zupki grzybowej, a dokładnie zupki z suszonych borowików. Zrobiłam wywar warzywny, który wzbogaciłam dodatkiem podsmażonych grzybów. Całość doprawiłam. Zupkę serwuję z ziemniakami z dużą ilością koperku.
Świeże grzyby w dużej mierze, bo aż z 90% składają się z wody, a tym samym wykazują się niską wartością odżywczą i odznaczają się niską kalorycznością.

Warto również pamiętać, że są niestety ciężkostrawne ponieważ ściany komórkowe grzybów zawierają wielocukier jakim jest chityna.
Jednak dla z uwagi na ich charakterystyczny, a przede wszystkim naturalny smak i zapach warto czasem sięgnąć po grzyby choćby w wersji suszonej.
Grzyby suszone świetnie nadają się do przygotowania różnych pyszności: bigosu, zup, sosów, krokietów, wytrawnych tart, będą też pysznym składnikiem do różnych nadzień i farszów na przykład do pierogów, krokietów, wytrawnych babeczek, pieczonych bułeczek.

Składniki:

  • wywar: 1200ml wody, marchewka 180g, pietruszka korzeniowa 100g, seler korzeniowy 100g, por 80g, 3 sztuki listka laurowego, kilka ziarenek ziela angielskiego, sól, pieprz czarny, lubczyk świeży lub suszony, odrobina gałki muszkatołowej
  • borowik szlachetny suszony 20g, woda 50ml, cebula biała 40g, duży ząbek czosnku, masło 82% tłuszczu 30g, śmietanka do zup i sosów 12% tłuszczu 200ml
  • ziemniaki około 1kg, świeży koperek

Wykonanie:

  • Przygotowania zaczynam od zrobienia wywaru warzywnego. Odmierzoną ilość wody wlewam do średniej wielkości garnka. Dodaję obrane wcześniej warzywa (warzywa w całości) dodaje również listki laurowe i ziele angielskie. Gotuję do miękkości warzyw. Gotuję nie burzliwie, podobnie jak rosół 😉
  • W tym czasie namaczam suszone grzyby. Borowiki zalewam 50ml gorącej wody i przykrywam talerzykiem. Cebulkę kroję w kosteczkę, podobnie ząbek czosnku i podsmażam w małej ilości masła. Dodaję odrobinę pieprzu czarnego i soli. Już pachnie w całej kuchni 🙂 Namoczone grzyby przekładam na deskę i kroję w średniej wielkości kostkę. Pokrojone dodaję do cebulki i podsmażam razem. Wodę z moczenia grzybów przelałam przez sitko, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia, wodę z moczenia doleję później do wywaru.
  • Wywar warzywny jest już gotowy, więc dolewam wodę z moczenia borowików. Dodaję również podsmażoną cebulkę z borowikami. Wywar doprawiam solą, pieprzem, lubczykiem, gałką muszkatołową. Na koniec dolewam śmietankę i posiekany koperek.
  • Podaję z ziemniakami i koperkiem.

Tabela kalorii:

składnikiilość
g,ml
l.kcal/100
g,ml
l.kcal w użytym
składniku
wywar warzywny
borowik szlachetny
cebula biała
masło 82% tłuszcz
śmietanka 7%tłuszcz
suma l.kcal zupa
1200ml
20g
40g
30g
200g
1490ml
6kcal
316kcal
40kcal
745kcal
134kcal
72kcal
63kcal
16kcal
223kcal
268kcal
642kcal
ziemniaki800g88kcal704kcal
suma l.kcal dania2290g1346kcal
porcja l.kcal
zupa
ziemniaki
suma porcja l.kcal

200ml
100g
300g

43kcal
88kcal

86kcal
88kcal
174kcal
*Opracowane na podstawie danych z etykiet produktów użytych do wykonania dania. Ilość użytego składnika zamieszczona w tabeli podawana jest po oczyszczeniu i obraniu z części niejadalnych.

Autor: RenataOkońska

I do more of what makes me happy :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: