Zupa z botwinki z czerwoną fasolą

Dziś w moim garze zupa z botwinki z czerwoną fasolą. Jednym z głównych składników tego jednogarnkowego dania jest fasola nerkowata, czyli roślina strączkowa. Kiedyś uprawiana jako roślina ozdobna obecnie jako roślina uprawna. Jest łatwa w uprawie, wykazuje niewielkie wymagania glebowe i daje wyjątkowo obfity plon. Warto pamiętać, że jest rośliną ciepłolubną i źle znosi niskie temperatury.
Niestety czerwona fasola jest dość ciężkostrawna. Dlatego przed użyciem produkt ten należy opłukać, moczyć kilka godzin w wodzie i łączyć z odpowiednimi przyprawami takimi jak: majeranek, cząber, tymianek, kminek.
Fasola w postaci surowej jest niejadalna, a wręcz trująca ponieważ zawiera toksyczny związek (fitohemagultyniny), wywołujący zatrucia.
Po ugotowaniu fasola staje się przydatna do spożycia i bezpieczna dla zdrowia. Jednak małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i kobiety karmiące… powinny unikać spożywania fasoli w swojej diecie.
Czerwona fasola charakteryzuje się dużą wartością odżywczą. Zawiera białko roślinne i ogólnie zawiera więcej białka niż mięso. Zawiera również wiele witamin, witaminy z grupy B, witaminę C. Zawiera minerały a wśród nich: potas, wapń, fosfor oraz mikroelementy, równie ważne rzadko występujące takie jak miedź, mangan, molibden. Wielką zaletą czerwonej fasoli jest fakt, że fasola ta jest produktem zasadotwórczym, odkwaszającym organizm. Jest też cennym źródłem błonnika, który poprawia perystaltykę jelit i pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu.

Czerwona fasola jest bardzo dobrym dodatkiem do zup, gulaszów, curry, sałatek. Jest znanym składnikiem potraw kuchni meksykańskiej takich jak burrito, chilli con carne, feijoada czyli gęsty gulasz. Może być również bazą do past i dipów… o tym więcej innym razem 😉
Warto przypomnieć, że czerwona fasola podobnie jak inne rośliny strączkowe jest produktem łatwo dostępnym przez cały rok z postaci suchych ziaren. Znajdziesz ją również w puszkach. W tej postaci jednak nie polecam z uwagi na #BPA(bisfenol) związek chemiczny należący do grupy fenoli, który zdecydowanie wykazuje szkodliwe działanie dla zdrowia zaburzając działanie hormonów w organizmie człowieka. Zatem sięgając po przetworzony produkt ze sklepowej półki warto zakupić te w szklanych słoiczkach.

Składniki:

  • fasola czerwona 150g (wcześniej namoczona i ugotowana 280g), użyłam burak (200g) z łodygami i liśćmi (150g), marchewka 50g, seler korzeniowy 50g, ziemniaki 300g, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, lubczyk, kminek, sól, pieprz czarny, natka pietruszki
  • opcjonalnie kwaśna śmietana 18% tłuszczu

Wykonanie:

  • Do garnka wlewam wodę. Dodaję fasolę. Fasole gotuję w dużej ilości wody, bez dodatku soli. Gotuję do miękkości. Dobrze ugotowana fasola łatwo daje się rozgnieść widelcem. Fasolę po ugotowaniu odcedzam i odstawiam na bok. Dodam ją na koniec przygotowywania zupki 😉
  • W drugim garnku przygotowuję wywar. Wlewam około 1,500-2 litrów wody. Dodaję pokrojone w kostkę warzywa: marchewkę, seler i pokrojone w większą kostkę buraczki i ziemniaki. Gotuję kilka minut i dodaję pozostałe składniki pokrojone liście wraz z łodygami, ugotowaną wcześniej fasolę i przyprawy: majeranek, lubczyk, kminek, sól, pieprz czarny. Gotuję jeszcze kilka minut do miękkości dodanych dodanych warzyw.
  • Podaję na ciepło z dodatkiem kwaśnej śmietany.

Składniki odżywcze zupy ( bez dodatku śmietany):

składnikzawartość w 100gzawartość w całym daniu
białka ~3g~90g
węglowodany~13g ~380g
tłuszcze~0,5g~8g
liczba kalorii~35kcal~917kcal
*Opracowane na podstawie danych z etykiet produktów użytych do wykonania dania. Ilość użytego składnika zamieszczona w tabeli podawana jest po oczyszczeniu i obraniu z części niejadalnych.

Autor: RenataOkońska

I do more of what makes me happy :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: